Vezető lettem

Vezető lettem, de milyen extra kihívásokkal küzd meg a cég soraiból kinevezett, tehetséges, kiemelkedő munkavállaló, amikor eddigi cégénél vezetői pozícióba kerül? Bátran nevezhetjük a helyzetét extra kihívásnak, mert nemcsak vezetőként kell majd megfelelnie, de az eddigi képet kell magáról úgy tovább vinnie, hogy elfogadják új pozíciójában is.

A cég menedzsmentje sok esetben gondolkodik úgy, hogy nem megy messzire, amikor vezetőt keres a cég valamely vezetői pozíciójára, hanem saját munkavállalói közül emeli ki azt, akire ráillik az elképzelt “öltöny”. Gondoljunk csak bele, teljesen jó elgondolás, hiszen ezek az emberek már ismerik a céget, és valamiben jeleskednek is, hiszen emiatt figyeltek fel rájuk.

Az egy másik aspektus, hogy ettől még nem lesznek a szó legteljesebb értelmében vezetők, hiszen ezért meg kell küzdeniük, ki kell vívniuk a tiszteletet, el kell nyerniük a munkavállalói bizalmat, és mindezt úgy, hogy respektjük sem sérülhet. Coach megbízatásaim között szerepel jócskán, hogy segítsem a kinevezett “új” ember vezetői beilleszkedését.

Azért nevezem beilleszkedésnek, bár jellemzően ezek az emberek már jó ideje erősítik a céget, mert az a pozíció, amit újonnan betöltenek, teljesen más viselkedési stílust, formát, attitűdöt vár el tőlük. Számukra is, és az eddigi kollégáiknak is új lesz ez a helyzet.

Miben rejlik a helyzet extra kihívása?

Az egyik ilyen kihívás, hogy elengedje a múltat, lépjen szintet! Egy ilyen új helyzet, sok kihívást hoz, és ezeket ráadásul hirtelen. Ilyenkor előfordul, hogy sikertelennek érzi magát, és belső késztetésre vissza-vissza nyúl a kinevezése előtti pozíciójához, amiben már tapasztaltan sikeres volt előtte. Emberileg érthető ez a jelenség, de nem vezet sehová.

Ez egy menekülésnek beillő folyamat, ezzel nem hogy erősítené a helyzetét, de sokat árthat magának. Sajnos a vezető közszereplő, minden munkavállaló figyelme rajta van, ezért ezt is fogják érzékelni, hogy nincs valami rendben vele. Az pedig köztudott, hogy ha egyszer már leírja magát egy vezető, onnan felállni és felépíteni egy respektet, szinte lehetetlen.

A másik nehézség az lehet, hogy azokat az embereket is irányítania kell, és ez jellemzően így van, akikkel eddig szorosan, akár egy munkakörben dolgozott. Ez az egyik legnehezebb kihívása egy vezetőnek, nagyon kell tudnia bánni az emberekkel. Számos kompetenciában kell jeleskednie, mint például az érzelmi intelligencia, aktív hallgatás, kommunikáció.

Harmadsorban más lesz a pozíciójából eredő prioritása, ami szintén okozhat kihívást. Vezetőként (ez bármely vezetői pozícióban tevékenykedőre igaz) már előtérbe kell helyeznie, hogy a munkavállalóinak a sikere lesz a kiemelkedően fontos. Nem helyezheti önmagát előtérbe ezen a téren sem, mert ezzel háttérbe helyezi a kollektíváját, gyengítve a csapatmunkát.

Miben más ez a gondolkodás?

Nagyon más gondolkodás ez, többnyire fordított a megszokotthoz képest, pedig ha a kollektíva, és benne az egyén is szárnyal, az a vezető is szárnyalni fog. Ez a hozadéka egy meggondolt és intelligens vezető munkájának.

“Annak aki sikert akar elérni, meg kell tanulni a kudarcokra úgy tekinteni, mint amelyek a csúcsra jutás egészséges és elkerülhetetlen részei.”              Joyce Brothers  

Szóval vezető lettem

A kinevezésem után szembesültem azzal, hogy még nem lettem vezető. Bátorítalak, hogy ne add fel, semmiképpen. Ha vállalod a fejlődést, kitartó vagy és következetes, csodáknak leszel tanúja. Az embereid rajongva fognak követni, a vezetői karriered szárnyalni fog, pontosan azt a figyelmet fogod kapni, amire mindig is vágytál.

Ezen dolgozom vezető ügyfeleimmel, akár frissen kinevezett vagy már rutinosabb az illető.

“A business coaching a hivatásom, a szenvedélyem, melynek jutalma, hogy csodálatos emberekkel dolgozhatom együtt, akik cégjeik élén büszkén képviselik, vállalják önmagukat.”-DFR-

Kövess a LinkedInen is a friss bejegyzéseimért.

Érdekesség! A türelmetlenség 7 negatív következménye. Kattints!

Kezdjünk bele, legyél te az a vezető!