Demotiváló motiváció

Hogyan lehet demotiváló egy motiváció?

Az tény, ha nem motiváljuk a munkatársakat, előbb vagy utóbb feltűnik egy semmilyen hangulat, kedvetlen állapot, romlik a munkamorál, a teljesítmény, hiányzások beindulnak.
Az még szerencsétlenebb, amikor vezetőként azt kell tapasztalnunk, hogy a nagy könyv szerint motiváljuk a kollégákat,
közben valami mégsem az igazi, nem vagyunk képesek elérni, amit szeretnénk, illetve csak ideig óráig.
Ebből következhet a kérdés, hogy valóban motiválunk vagy csak kigurítjuk a “mézesmadzagot”, melyet lerágva guríthatjuk a következőt, de már több mézzel, mert a múltkori adagot már megszokták.

Munkáltatók örök dilemmája és mumusa, hogyan tudnák hatékonyan motiválni a beosztottaikat, hogy folyamatos és jó teljesítményre sarkallják őket. Elérjék, hogy a motiváltság foka olyan szintre emelkedjen, amikor a munkavállaló magáénak tekintse a céget.

Egyáltalán nem ördögtől vett gondolat, elérhető, de komoly vezetői akarat, és kompetenciák sokasága szükségeltetik hozzá.
A “hatékony” szó jelentése annyit tesz, hogy olyan állapotot fenntartani, mely folyamatos és komolyabb hullámvölgyektől mentes, és a teljesítmény növelésére, huzamos fenntartására is alkalmas.

Ha sikerül a munkavállót a megfelelő pozícióba helyezni, és munkájában megtalálja a jövőképet maga számára, nyert ügyünk van. Különösebb erőfeszítés nélkül, önhajtóvá válik a rendszer. Élvezettel végzi a munkáját, van célja, és ami a napi munka velejárója lesz, öröme abban, amit csinál.

Milyen lehetőségek vannak egy cég kezében a motiválásra?

Ezt már tucatjával kifejtették, de a lényeg sokszor elsikkad, maga munkavállaló érdeke. Hát, gondolj bele, mi az, ami minden nap beviszi a munkahelyére, mert ha csak a sárga csekk, az szörnyű. Ott nincs motiváció semmi. Egyébként függ a motiváló személy motiváltságától is, személyiségétől, kreativitásától, intelligenciájától és érzelmi intelligenciájától, hogy mennyire tud sikeres lenni a saját vezetői pozíciójában, mennyire szenvedélyes a munkájában. Ráadásul piszok jól kell ismernünk a munkavállalóinkat ahhoz, hogy megtaláljuk a kulcsot az inspirálásukra. Ez sok beszélgetést és jelentős aktív hallgatást igényel.

A pénz egy megszokott motivációs eszköz, bár igazából nem vált be sehol hosszútávon. A tapasztalat az, hogy a téteket mindig emelni kell, és a teljesítmény is mindig hullámzó lesz. 

Ide kattintva olvashatsz az executive vezetői támogatásról!

A Pénz, mint motivációs eszköz már régen megbukott, legalábbis így önmagában biztosan. Bármennyi pénzt adhatsz, egy idő után növelned kell  a téteket, de ez sem garancia semmire.

Ha nem motiválnak kívülről, próbálj magadon segíteni, kattints!

Abból indulok ki, hogy az ember, mint munkavállaló szeret, szeretne dolgozni, sőt mi több, a munka élteti, célt és indítékot ad az életéhez, a kiteljesedéséhez. Hidd el ez így igaz. Hallok néha ilyen kijelentéseket, hogy az emberek utálnak dolgozni. Dehogy utálnak. Maximum akkor, ha nincsenek a helyükön, az elvárás sok, az ellentételezés nulla, vagy olyan vezetés alatt dolgoznak, melynek minden fontosabb, mint a munkavállaló.

Jellemző munkavállalói tapasztalatok….

  • nem jött ki a felettesével
  • nem értékelték a munkáját
  • sosem kapott érdemleges visszajelzést
  • nem vázoltak neki jövőképet a cégénél
  • sosem érezhette magát biztonságban a pozíciójában

És bocsánat, hogy értelmezem, de ebben az esetben a “dolgozni” szó jelentése, a munkavállaló szemszögéből tekintve….

  • értelmes
  • hasznos
  • önkifejező
  • valamihez hozzásegítő
  • értéket teremtő
  • saját igényeit kielégítő

……napi 8 órában eltöltött időt, tevékenységet jelenti.

Az emberekben ott van a vágy a kiteljesedésre, mindenkinek a maga szintjén.

Az a nagyvállalat vagy kisvállalkozás, amelyik szeretne sikeres, teljesítményben növekvő lenni, az mindenképpen szemléletet vált, és a munkavállalót, mint win-win szereplőt helyezi pozícióba a cégnél. Összességében, akkor nem leszel demotiváló motiváló, ha képes vagy egy szinttel feljebb lépni a vezetésben, és más szemmel tekinteni az emberre. Vezetőként te magad is akkor fogsz csak szárnyalni, ha a munkavállalódat kiemelve, támogatva vezeted a céged.

Érzelmi intelligencia teszt, vezetőknek. Kattints, ha érdekel, hogy állsz az Eq terén! 

Kövess a LinkedInen-is, hogy könnyen kapcsolatban maradhassunk!

Mitől lesz ütőképes egy kollektíva? A szuper vezetőtől!