Te melyik cégvezető típusba tartozol?

Ahhoz, hogy saját cégvezető stílusunkon javítani tudjunk, amivel felkészültebb módon tudjuk irányítani a ránk bízott céget,
mindenképpen tisztában kell lenned, hogy te melyik cégvezető típusba tartozol.
A következőkben, 6 jelentős vezetői típusról olvashatunk.

  • Gondolkozz el azon, hogy az alábbi 6 vezető típus közül, melyik jellemző rád?
  • Melyekkel  szimpatizálsz még, melyik lehet fontos a betöltött pozíciód szemszögéből nézve?
  • Mely az az 1-2 legfontosabb típus számodra, amit szeretnél képviselni, amiben szeretnél erősödni a közeljövőben? (ha nem érzed szükségét a változásnak, mert elégedett vagy azzal, amit már birtokolsz, akkor a 3. pontot vedd semmisnek)

Nézzük a cégvezető 6 típusát:

1. A “barátkozó” típusú cégvezető 

Érzelmi kötelékeket alakít ki cégen belül, mely a céghez való tartozást erősíti.
Röviden összefoglalva, az embert tekinti első helyen minden mással szemben. Az ilyen cégvezetői stílus a stresszes, nehezebb időszakokban jól kiegyensúlyozza a beosztottainak és kollégáinak a lelki egyensúlyát és még így is képesek lesznek  komoly eredményeket produkálni. De semmiképpen nem elég ez a stílus arra, hogy pusztán dicsérettel és hatalmas empátiával hosszútávon fenntartható komoly eredményeket érjünk el.

2. Az élenjáró típusú cégvezető

Kiválóságra törekszik és ezt elvárja kollégáitól is. Egyszerűen leképletezve, azonnal nekifog a feladatoknak és teljes erőből viszi. A hangsúly az “azonnal” szóra terelődik!
Ez a stílus akkor működik jól, ha olyan közegbe kerül, ahol mindenki maximálisan képzett, magasan motivált és gyors eredményeket kell felmutatni.
Sokan próbálkoznak ilyen stílussal vezetni, azonban nem mérik fel a csapat képzettségi és motivációs állapotát, így kudarcba fulladhat egy tervezett projekt.

3. A tekintélyes típusú cégvezető

Vázolja kollégáknak a követendő irányt, szinte kizárólag a végeredményre koncentrál, végcélokra összpontosít. Ismertető jegye a “kövess engem”. Ez a stílus ott működik legjobban, ahol a cégnek és benne dolgozóknak új jövőképre van szükségük az eredményességhez. Az ilyen vezető hiteles és vállalkozó szellemiséget, élénk lelkesedést sugároz a munkatársak felé.

Vezetői coaching

4. A coaching típusú cégvezető

Fontos célja fejleszteni a kollégákat a jövő kihívásaira. Röviden a stílus  “próbáld ki”.
A coaching stílus akkor működik legjobban, amikor a vezető segíteni szeretne a kollégáknak abban, hogy személyes erősségeik révén sikeresebbé tegyék őket, ezáltal komoly erőt tudnak képviselni egy közös projektnél.
Viszont legkevésbé hatékony, ha olyan munkatársakkal dolgozik, akik dacosak és nem hajlandók változtatni vagy tanulni.

5. A kényszerítő típusú cégvezető

Azonnali megfelelést követel. Röviden, “tedd azt, amit mondok”.
Az ilyen stílus, bár munkavállalói oldalról talán nem a legkedveltebb, viszont egy céges válsághelyzet esetén a leghatékonyabb. Ez a stílus is segít a probléma kontrollálásában, ha más már nem működik.
Ugyanakkor szinte minden más esetben, el kell kerülni, mert elidegeníti az embereket és elfojtja a rugalmasságot és a kreativitást.

6. A demokratikus típusú cégvezető

Konszenzust alakít ki cégen belül. Összefoglalva, “mi a véleményed erről?”
A demokratikus stílus a leghatékonyabb, ha a vezetőnek szüksége van egy jó kollektívára, amennyiben megerősítést akar egy terv vagy döntéshozatal előtt, ha bizonytalan és igényli az új és kreatív ötleteket.
Szinte biztos,hogy csak egy kiegyensúlyozott céges munkamenetben lehet ez eredményes, ahol több információra van szüksége a vezetőnek egy-egy döntéshez, projekthez.

A profinak mondható vezetés, ami felkészült stratéga, talán a 6 ismérv összegyúrásával érhető el.

(Golemann)

Kövess a LinkedIn – en is, ahol mindig friss posztokat találsz!

Executive update csomag vezetőknek