A nárcisztikus vezető jelleme

Vajon előny vagy  hátrány egy vállalat élén?

A nárcisztikus vezető hatékony lehet a vezetésben, de van nagy hátránya is, mert pusztításhoz és vállalaton belül bomláshoz is vezethet.
Általában a magabiztos külső alatt, egy nagyon bizonytalan személyiség bújik meg. Büszkeségük egy hősies erőfeszítés, az alacsony önbecsülés ellensúlyozására. Az a pozitív figyelem, amit kierőszakolnak követőikből, pusztán csak fájdalomcsillapító, a mély sebezhetőségük fájdalmaira.

 Erősségei

Mindamellett a legideálisabb vezetők, az ilyen jellemű emberekből lesznek. Ennek két oka van, vonzó és még megfoghatatlan terveik vannak a nagyvállalatok részére, illetve nagyon erős mágnesként működnek a követőik számára.

Látják a jövőt

Nem akarják a jövőt megérteni, pusztán csak létre akarják hozni​, míg az “átlag emberek” úgy látják a dolgokat, ahogy vannak és sok kérdés van bennük ezekkel kapcsolatban. A nárcisztikus emberek olyan dolgokat látnak, amik még nem is léteznek és azt kérdezik:
Miért ne?
A világ nagyon gyorsan változik a nárcisztikus vezetők pedig soha sem a jelenben élnek. Úgy gondolják, hogy muszáj hagyniuk a világba valami örökséget.​ Ezért mernek merészen nagyot álmodni, és nagyon sokszor, siker koronázza terveiket.

Erre az egyik legjobb példa Steve Jobs!

Ő egyértelműen hordozta a nárcisztikus vezető minden előnyét és hátrányát is. Cserébe megalkotta és feltalálta nekünk az iPhone-t, és az akkor merésznek tűnő ötletével, megelőzte jó 10 évvel a konkurens termékek piacát.
Ezzel egy elég erős lábnyomot hagyott halála után is maga mögött.

Steve Jobs 20 inspiráló idézete

Fantasztikus szónokok

Vannak látomásaik, ami az egyik legnagyobb előnyük, de ez kevés volna a sikerhez, hiszen a mentális kórházban lévő embereknek is vannak látomásaik. ​ A jó vezető az akit mások követnek, és a nárcisztikus személyek hamar hihetetlen követőtábort tudnak maguk mögé szervezni. Szavaikkal hegyeket tudnak megmozdítani, és inspiráló beszédükkel, megváltoztatják az emberek látásmódját.
A nárcisztikus vezető nagyon ügyes szónok, és ez teszi kiemelkedően karizmatikussá.​
Mint a mágnes vonzzák is hallgatóságukat.

Ez viszont csak egyik oldalról ajándék számukra!

Nagyon is függnek a követőiktől. Számukra inspirálóan fontos a visszaigazolás, mert szükségük van a megerősítésre, különben elbizonytalanodnak. Még a pozitív reagálások ellenére is ez egy kétélű fegyver  náluk, hiszen ebben benne van a közelségre törekvés, de az elszigeteltség veszélye is.
Ahogy érzi a hatalmát egyre magabiztosabbá válik, ezzel az tudatosul benne, hogy ő legyőzhetetlen, ő a “KIRÁLY”.​ ​

Amikor ez bekövetkezik, már nem fogad el tanácsokat, hiszen a kételkedőinek bebizonyította, hogy igaza volt. Nem akar meggyőzni senkit, egyszerűen figyelmen kívül hagyja érveiket, ezzel is fokozva további elszigeteltségét. Ez a nagyfokú kockázatvállalás számukra katasztrófához is vezethet, ilyen példa erre Bill Clinton, a volt amerikai elnök bukása is.

A nárcisztikus vezetők gyengeségei

Hibái és gyengeségei, akkor válnak nyilvánvalóvá, amikor már egyre sikeresebb lesz. Csak a saját érdekeiket nézik, egy általuk megtartott előadáson is a közönséget számukra alárendelt személyeknek tekintik. A legnagyobb eredményei akkor születnek, amikor már mindenkire nyomást gyakorolt. EQ-ban (érzelmi intelligencia) gyengének tűnnek.

Érzékenyek a kritikára

Rendkívül érzékeny személyiségek és nagyon nehezen viselik a negatív kritikákat. Távolságtartók, vastag falat húznak maguk köré, hogy biztosítsák elszigeteltségüket, ezzel is védjék érzékenységüket. Mivel önképük elég torz, ezért érzékenyek ennyire, ha rávilágít valaki a hibáikra.
Ez az egyik magyarázat arra, hogy a nárcisztikus személyiségek, miért nem akarják tudni, mit gondolnak róluk az emberek, hiszen az igazságot nem tudnák elviselni. Aki viszont veszi a bátorságot és véleményt nyilvánít, azt akár nyilvánosan is megalázzák. Amikor egy nárcisztikus vezető azt mondja, hogy csapatmunkát szeretne, akkor valójában arra gondol, hogy mindenki fogadja el az ő irányítását és ötleteit, ellenkezés nélkül.

Rossz hallgatók

Ha más beszél türelmetlenek lesznek és megpróbálják megváltoztatni a témát, ami közelebb áll az érdekeihez. A beszélgetésben leértékeli mások munkáját, miközben a saját sikereit előtérbe helyezi. A legrosszabb az, az ilyen jellemű vezetőknél, hogy ha el is hangzik egy kritika, úgy tesznek mintha meg sem hallották volna, hiszen nagyon fájdalmas lenne számukra elviselni.
Sokszor merészségük és az, hogy nem fogadnak el tanácsokat senkitől, viszi őket előre a sikerük felé. Ezzel is megerősítve magukban azt, hogy:
Na ugye, hogy nekem volt igazam!
Elvileg ez sem jogosítja fel őket arra, hogy figyelmen kívül hagyjanak, bizonyos negatív megállapításokat,de őket ez zavarja.

Empátia hiánya

Ma már egyértelmű tény, hogy a sikeres vezetés hihetetlen empátiát igényel, a nárcisztikák viszont köztudottan ennek a tulajdonságnak a hiányában vannak.
Amikor radikális változtatásra van szükség a cégnél, akkor lesz a nárcisztikus vezetőknek az empátia hiánya az előnyükre.

Amiben erősek:

  • vállalatok eladása, megvásárlása
  • létesítmények bezárása, átszervezése
  • alkalmazottak elbocsájtása

Ezeket a lépéseket, amelyek sokszor elkerülhetetlenek egy cég életében, ők gyorsan és könnyen, minden sajnálkozás nélkül megteszik.
Erősen tudatában vannak annak, hogy kik vannak mellettük. Őket kizsákmányolják és érzelem nélkül használják ki.

Mentorálás elutasítása

Ritkán fogadnak el tanácsot. Számukra egy fejlesztő mentor akkor ideális, ha ők irányíthatják őket. Náluk a távolságtartás alapfeltétel, itt viszont le kellene bontania a falakat.
A két ember közötti közelség viszont befolyásolná az érzelmeit. Mivel az igazságot sem szeretné tudni, mert fájó számára, ezért mentorálásuk szinte lehetetlen.
Ha mégis létrejön a kapcsolat egy nárcisztikus vezető és mentora között, nagyon eredményes sikereket lehet elérni velük.

Győzni akarás, mindenek felett

A könyörtelenek a céljaik elérésében. Bár a sikeres menedzser is a győzelemre törekszik, de nem másokon átgázolva, leigázva, mint ahogy a nárcisztikus teszi. A győzelem iránti szenvedélyük, a dicsőség ígéretéről szól, hiszen ők a veszítés fogalmát nem ismerik. Nagyon érzékenyek a kudarcokra, akkor is azt feltételezik, hogy kihasználják, becsapják, amikor a versenyben még ellensége sincs.
Igyekeznek szoros kapcsolatot kialakítani egy személlyel, akire támaszkodhatnak, de megtartva a legtöbb saját jellemvonásaikat.

Csak saját világukban bíznak

Meg kell értenie ennek a segítőnek, hogy mi a mozgató rugójuk. A nárcisztikusnak azt kell éreznie, hogy ez a partner, az ő saját személyiségének a
kiterjesztése. Általa nagyobb hatalomra és eredményekre képes, viszont segítőjének elég szenzitívnek kell lennie ahhoz, hogy ezt a kapcsolatot kezelni tudja.

Azok a vezetők, akik ilyen módon dolgozhatnak magukon, a legtermékenyebb narcisták lesznek. Mivel nagyon intelligens emberek, egyesek képesek hibáikat felismerve és nevetni irracionális szükségleteiken. Ez a humorérzék segíti őket abban, hogy elegendő perspektívát lássanak a tanulás és fejlődés folytatásához.

Napjainkban egyre több nagyvállalat épül a nárcisztikus vezetőkre.

Erre az a magyarázat, hogy az innováció megköveteli ezeket a karizmatikus vezetőket, és nem lehet pótolni őket mással. Olyan cégek számára akik képesek felismerni a nárcisztikus vezetők korlátait, az innováció idejében ez a legsikeresebb döntésük lehet.
Tehát el kell ismernünk, hogy nárcisztaként a legjobb vezetők lehetnek, az összes hátrányukkal együtt.

A nárcisztikus vezetés 12 pontja

Executive coaching